Narzędzia pneumatyczne

Celem używania odpowiednich narzędzi jest usprawnienie pracy. Dobór właściwego sprzętu uzależniony jest od wiedzy jaką o nim posiadamy. Jest to niezwykle istotna sprawa, ponieważ od niej zależy to, czy wykonywana praca będzie lżejsza, a tym samym wydajniejsza i bezpieczniejsza. Są to kwestie, zarówno ergonomia, jak i bezpieczeństwo w miejscu pracy, których znaczenie nie podlega dyskusji.

 

Dzisiaj powszechnienie znane i używane są elektronarzędzia. Zdecydowanie bardziej ułatwiają pracę niż tradycyjne urządzenia. Rynek tego typu sprzętu jest niezwykle bogaty. Znajdują się na nim m.in. narzędzia pneumatyczne. Są świetnym towarzyszem każdego domowego majsterkowicza, ale również profesjonalistów pracujących w branży budowlanej, przemysłowej, motoryzacyjnej i wielu innych. Wymagają bowiem użycia znacznie mniejszej siły od osoby pracującej z takim narzędziem. Jest to zasługa wykorzystania zasad pneumatyki. Dzięki zastosowaniu powietrza pod ciśnieniem praca staje się lżejsza.

Sama kategoria narzędzi pneumatycznych jest bardzo szeroka, podobnie jak cały rynek specjalistycznych narzędzi przeznaczonych do prac remontowo-budowlanych,  do przemysłu motoryzacyjnego oraz wielu innych. Istnieje również wielu producentów, ale wiodącą marką tworzącą narzędzia pneumatyczne jest tajwańska firma SUMAKE. Swoje doświadczenie i siłę połączyła z francuską marką Lacme. Razem osiągnęły naprawdę silnie ugruntowaną pozycję na rynku, której warto zaufać.

Narzędzia pneumatyczne to, m.in.:

 • wiertarki
 • klucze
 • szlifierki
 • polerki
 • wkrętarki
 • młotki
 • nitownice
 • wyrzynarki
 • gwoździarki
 • pistolety natryskowe
 • pistolety do pompowania
 • pompy, spuszczarki oleju

Jest to lista zaledwie części wszystkich urządzeń tego typu. Każde z nich charakteryzuje się innymi parametrami, w zależności od tego, do jakiego rodzaju pracy są przeznaczone. Tym, co je łączy, jest wykorzystanie zasad pneumatyki, a więc wszystkie narzędzia z tej kategorii mają na celu zdecydowane usprawnienie, ułatwienie pracy oraz uczynienie jej wydajniejszą. Poniżej, pokrótce przedstawiamy opisy wybranych narzędzi pneumatycznych:

 

wiertarka

Wiertarki 

- wyróżnić można wiertarki szybko- i wolnoobrotowe posiadające jeden lub dwa kierunki obrotów.  Wiertarki dzielą się także na kątowe, proste i pistoletowe. Te bardziej profesjonalne posiadają kompozytową obudowę. Podnosi to poziom wytrzymałości narzędzia oraz charakteryzuje się zwiększoną ergonomią w pracy.

elektronarzędzia

Wkrętarki

- dzielą się ze względu na moc, jakiej potrzebuje narzędzie do wykonywania pracy. Jedne czynności wymagają bowiem więcej, inne mniej mocy w zależności od tego, czy są to wkrętarki warsztatowe czy przemysłowe. Tym, co łączy wszystkie tego typu narzędzia pneumatyczne  są: niska waga, ergonomiczny kształt, duża wytrzymałość.

klucz pneumatyczny

Klucze pneumatyczne

 – przy wyborze kluczy pneumatycznych należy kierować się przede wszystkim mechanizmem, jaki zastosowano w narzędziu. Warto zajrzeć na stronę znajdującą się na naszym portalu poświęconą kluczom pneumatycznym. Zostały tam dokładnie opisane wszystkie mechanizmy stosowane w tego typu narzędziach pneumatycznych, a także wiele innych właściwości urządzeń.

szlifierka

Szlifierki

– powszechnie znane tego typu narzędzia pneumatyczne to szlifierki: kątowe, oscylacyjne i proste. Tym, co je wyróżnia spośród szlifierek niewykorzystujących zasad pneumatyki jest przedni wylot powietrza.

ergonomia

Polerki

– dobrze, jeśli polerka ma zamontowany uchwyt z obu stron. Znacznie ułatwia to użycie sprzętu. Dodatkową zaletą jest uniwersalny dysk, który pozwoliłby na zakładanie rozmaitych tarczy polerskich. Warto też wiedzieć, że istnieje kilka rodzajów mocowania końcówek. Zgodny z europejskimi standardami to 1/4. Ważne jest też, aby regulacja powietrza odbywała się w sposób płynny.

stanowisko

Młotki

– przeznaczone są do usuwania rdzy, zgorzelin oraz kamienia kotłowego z konstrukcji stalowych. Na rynku istnieją młotki ścinaki, palcowe, igłowe proste oraz igłowe pistoletowe. Produkowane są także akcesoria do młotków takie, jak igły i dłuta. Wybierając tego typu narzędzia pneumatyczne, warto zwrócić uwagę szczególnie na dwie kwestie: czy istnieje możliwość wykorzystania różnych ilości igieł poprzez użycie wymiennych wkładów oraz jakie jest osadzenie igieł – jeśli swobodne, to pozwala to na obróbkę materiałów charakteryzujących się nieregularną powierzchnią. Warto też wiedzieć, że uderzenia młotka wahają się w granicach 3700-4400.

pracy

Nitownice

– dobrze, gdy nitownica pneumatyczna posiada dodatkowo pojemnik na odpadki, które powstają w trakcie nitowania. Służy to nie tylko większemu porządkowi podczas pracy, ale także zwiększa w pewnym stopniu bezpieczeństwo użytkownika.  Ponadto, dużą zaleta jest, gdy zawór bezpieczeństwa automatycznie uwalnia ciśnienie, w momencie, gdy osiągnie pewien, niebezpieczny poziom. Atutem jest także obrotowe przyłącze, które chroni przewód zasilający przed zaginaniem, a także silnik umożliwiający pracę w obu kierunkach. 

elektronarzędzia

Wyrzynarki

– te urządzenia odznaczają się na tle innych niewielkimi rozmiarami i wagą. Pomimo tego, są to narzędzia pneumatyczne bardzo wydajne, zapewniające efektywną pracę. Przeznaczone są do rozmaitych obróbek plastycznych. Dobrze, jeśli system mocowania końcówek pozwala na ich szybką i sprawną wymianę. Zaoszczędza to czas użytkownika.

Poza wyżej opisanymi właściwościami charakteryzującymi poszczególne narzędzia pneumatyczne istnieją również pewne cechy wspólne. Kluczową kwestią jest, aby takie urządzenia posiadały ergonomiczną obudowę, szczególnie uchwyt. Jeśli jest on nieduży, a dodatkowo obleczony gumą, co zapewnia właściwości antypoślizgowe, to nie tylko ułatwia pracę, ale także znacznie zwiększa poziom bezpieczeństwa. Ważne też, aby cała konstrukcja była wytrzymała i solidna, ale jednocześnie lekka. Nie mniej istotne jest też estetyczne wykonanie narzędzia. Warto przy tym wszystkim pamiętać, że cena i firma nie zawsze są kluczowymi kwestiami przy wyborze produktu. Jednak SUMAKE niewątpliwie jest liderem produkującym narzędzia pneumatyczne.

Our website is protected by DMC Firewall!