Elektronarzędzia

Budowanie mostów, dróg, budynków mieszkalnych i użytkowych, wymiana kół w samochodzie, a nawet drobne majsterkowanie we własnym domu – wszystko to i wiele innych czynności wymaga używania odpowiednich elektronarzędzi. Te najlepsze konstruowane są przy użyciu najnowszych technologii przy jednoczesnym korzystaniu z wieloletniego doświadczenia. Ma to na celu maksymalne usprawnienie pracy oraz zagwarantowanie jak najwyższego poziomu bezpieczeństwa wszystkim, którzy korzystają w pracy z jakiegokolwiek elektronarzędzia.

Elektronarzędzia to urządzenia zasilane prądem , większość z nich prądem przemiennym o napięciu 230 V. Ich zastosowanie jest ogromne. Tak samo, jak szeroki jest rynek tego typu narzędzi. W zależności od przeznaczenia, istnieją nie tylko podstawowe kategorie, jak np. wiertarki, szlifierki i piły, ale każdy z tych wariantów ma swoje podkategorie. I tak, istnieją np. wiertarki udarowe, bezudarowe i kolumnowe. Funkcjonuje także podział ze względu na rodzaj zasilania. W związku z tym, elektronarzędzia dzieli się na sieciowe i akumulatorowe.

Poza szerokim wyborem wśród rodzajów elektronarzędzi, na rynku istnieje także duży wybór producentów tych urządzeń. Do najbardziej znanych należą:

  • Bosch
  • Makita
  • Hitachi
  • Dewalt
  • Celma
  • Einhell

Wszystkie one wyróżniają się wieloletnim doświadczeniem w branży oraz precyzją w konstruowaniu każdego elektronarzędzia. Poniżej przedstawiamy opisy wybranych elektronarzędzi różnych marek:

wiertarka

Wiertarki 

– możemy wyróżnić wiertarki: udarowe, bezudarowe oraz kolumnowe. Pierwsze charakteryzują się niezwykle dużą uniwersalnością. Ich przeznaczeniem jest praca w różnego rodzaju materiałach – drewnie, betonie, metalu itp. Wiele z nich posiada opcję wiercenia bezudarowego lub udaru mechanicznego, dlatego możliwe jest użycie ich do pracy w delikatniejszych materiałąch np. w drewnie. Wiertarki bezudarowe są z kolei mniejsze i służą do wiercenia w metalu, drewnie, w tworzywach sztucznych. Trzecia podgrupa to wiertarki przeznaczone do pracy stacjonarnej. Przy ich pomocy można wykonać bardzo precyzyjnie otwory. Szczególnie przydatne podczas wykonywania kilku otworów tej samej wielkości.

elektronarzędzia

Szlifierki mimośrodowe

– ich przeznaczeniem jest zdzieranie farby, lakieru i powierzchni szpachlowanych. Służą do obróbki drewna, tworzywa sztucznego oraz metalu. Cechą charakterystyczną jest wychylenie tarczy w stosunku do własnej osi, które im jest większe tym praca staje się dokładniejsza, a jej efekty są bardziej zadowalające.

klucz pneumatyczny

Frezarki

– podobnie jak szlifierki mimośrodowe, również frezarki służą do pracy w drewnie, metalu i tworzywach sztucznych. Główną częścią frezarki jest frez przeznaczony do obróbki powierzchni płaskich oraz takich, które mają różne kształty. Frez bowiem dostosowuje się do nich.

szlifierka

Pilarki tarczowe ręczne

– ich zastosowanie przeznaczone jest do cięcia drewna oraz materiałów drewnopodobnych. W przypadku odpowiednich tarcz można także wykorzystywać je do cięcia aluminium. Ich zaletą jest mobilność, która umożliwia wykorzystywanie tego typu elektronarzędzia w terenie. Tym, co różni pilarki między sobą jest moc silnika. Niektóre modele są także wzbogacone w dodatkowe elementy, np. laser, stelaż, prowadnice. Wszystko to ma na celu usprawnienie pracy użytkownika.

ergonomia

Piły do glazury

– używa się ich do docinania glazury, ceramiki itp. Są to piły stołowe, które dodatkowo posiadają prowadnice, po których porusza się diamentowa tarcza tnąca. Dobrze, gdy tego typu elektronarzędzia posiadają system, który chłodzi tarczę wodą.

stanowisko

Wyrzynarki

– są to bardzo pomocne urządzenia w wielu rodzajach wykonywanej pracy, bowiem odznaczają się pewnym stopniem uniwersalności. Służą do cięcia metali, drewna, glazury, tworzyw sztucznych, a nawet gumy! Przy ich użyciu można ciąć zarówno w linii prostej, jak i krzywoliniowo. Istnieje również możliwość wycinania otworów.

pracy

Bruzdownice

– urządzeniami tymi wycina się rowki w betonie. Co jest charakterystyczne dla tego typu elektronarzędzia to wykorzystywanie tarcz diamentowych. Głębokość wykonanych nacięć waha się w granicach 0 – 125 mm.

Poza wymienionymi wyżej urządzeniami, na rynku elektronarzędzi istnieje jeszcze dużo więcej ich rodzajów. W zależności od przeznaczenia, różnią się od siebie parametrami. Jednak wszystkie powinny charakteryzować się kilkoma jednakowymi właściwościami. Ważne, by uchwyty danego elektronarzędzia wykazywały się właściwościami antypoślizgowymi. Można to osiągnąć poprzez obleczenie takiego uchwytu gumowym materiałem. Ponadto, istotne, by cała obudowa odznaczała się ergonomią i dużą wytrzymałością. Dobrze, jeśli jest to możliwe, by elektronarzędzia były jak najlżejsze.  Wszystko to sprawia, że praca przy ich użyciu staje się prostsza, a tym samym wydajniejsza. Niemniej istotna jest również kwestia zapewnienia użytkownikowi bezpieczeństwa na jak najwyższym poziomie. Można to osiągnąć poprzez ergonomiczne wykonanie urządzeń.

Warto wyposażyć swoje stanowisko pracy w odpowiednie elektronarzędzia. Dzięki nim, sama praca oraz jej efekty dają dużo satysfakcji. Przy wyborze warto przeanalizować ich właściwości, zastanowić się nad firmą produkującą narzędzia, ale przede wszystkim trzeba odpowiednio dopasować urządzenie do rodzaju wykonywanej pracy. Dobrze też zdawać sobie sprawę z pewnych różnić, które decydują o pewnej przynależności elektronarzędzia odpowiednio do przemysłu lżejszego lub cięższego. Należy również pamiętać, że wysoka cena nie zawsze świadczy równie wysokiej jakości produktu.  

 

DMC Firewall is a Joomla Security extension!