Ergonomia a stanowisko pracy

Długotrwałe wykonywanie jednej i tej samej czynności naraża nas na pewne urazy. Nie ma tu znaczenia, czy jest to praca biurowa, czy np. odbywająca się na placu bodowy. Bez względu na to, w jakim miejscu znajduje się nasze stanowisko pracy, obie mogą mieć negatywne konsekwencje dla zdrowia. Jednak bez wątpienia praca, na przykład przy wykonywaniu projektów remontowo-budowlanych przy użyciu rozmaitych narzędzi niesie ze sobą zdecydowanie poważniejsze, negatywne następstwa w kwestii zdrowia i bezpieczeństwa. Dlatego tak ważna jest ergonomia. Ale czym ona tak naprawdę jest i w jaki sposób można ją wprowadzić na każde stanowisko pracy?

Samo określenie ergonomia pochodzi od dwóch słów z języka greckiego: ergon – praca oraz nomos – prawo. Najprościej mówiąc, chodzi o predyspozycje do pracy jakie człowiek naturalnie posiada. Jednak bardzo często rodzaj wykonywanych czynności powoduje, że narażamy się na większe bądź mniejsze uszczerbki na zdrowiu, ponieważ stanowisko pracy nie jest przystosowane do warunków pracownika. W pracy biurowej może to być siedzenie kilka godzin za biurkiem w nieodpowiedniej pozycji, albo codzienne, kilkugodzinne stukanie palcami w klawiaturę co w pewnym stopniu naraża na urazy stawy palców. Wystarczy jednak zadbać o odpowiednie stanowisko pracy – biurko, krzesło oraz starać się robić pewne przerwy w pisaniu na komputerze. Co natomiast z takimi miejscami pracy jak, np. place budowy czy hale produkcyjne? W tych miejscach ryzyko odniesienia poważnych urazów znacznie wzrasta. Praca z rozmaitymi elektronarzędziami bywa naprawdę niebezpieczna. Często maszyny są zbyt ciężkie, nieporęczne i zawsze wyposażone w elementy, które mogą trwale okaleczyć. Dołączając do tego kilkugodzinną pracę z urządzeniem, które znacznie osłabia fizycznie użytkownika, sprawia, że jest on zmęczony, a tym samym mniej skoncentrowany na wykonywanych czynnościach, o nieszczęśliwy wypadek nie trudno. W związku z tym, tak istotne jest odpowiednie konstruowanie maszyn dla uzyskania jak największej ergonomii. W tym celu producenci maszyn dbają o pewne kwestie zapewniające jak najwyższy poziom bezpieczeństwa użytkownikom narzędzi:

Ważne, by narzędzie było jak najbardziej dostosowane do fizycznych możliwości człowieka. Tym szczególnie charakteryzuje się ergonomia. W tym celu należy zadbać, by jakość uchwytów była wysoka. Jeśli są one powleczone gumowym materiałem to zyskują na właściwościach antypoślizgowych. W niektórych sprzętach istnieje również możliwość zamontowania dwóch uchwytów znajdujących się po dwóch przeciwległych stronach urządzenia. Znacznie ułatwia to trzymanie narzędzia w rękach. Tym samym zwiększa się kontrola nad nim.
Istotne jest, aby nie tylko uchwyty były poręczne, ale w ogóle całe narzędzia. Nie mogą być zbyt małe, ale dobrze też, by nie były zbyt duże. Muszą być łatwe do utrzymania w dłoniach. Jeśli jednak nie ma możliwości skonstruowania niewielkiego narzędzia, to ważne, by było stosunkowo lekkie, aby zbyt mocno nie obciążało osoby, która je obsługuje. Można też wyposażyć je w pewne dodatkowe elementy, które ułatwią jego obsługę.
Łatwa obsługa to coś, czym odznacza się ergonomiczne stanowisko pracy. Bardzo dobrze, jeśli istnieje możliwość szybkiej i sprawnej wymiany niektórych elementów urządzenia. Tak jest np. w przypadku szlifierek, które posiadają rzep służący do mocowania wymiennych dysków szlifujących. Nie tylko usprawnia to pracę, przez co staje się bezpieczniejsza, bo łatwiejsza, ale też zaoszczędza czas użytkownika. Tym samy praca staje się wydajniejsza, a efekty bardziej zadowalające.
Jeśli praca z maszyną jest prosta to zmniejsza się zmęczenie osoby pracującej. Jak wiadomo, zmęczenie sprzyja wypadkom, dlatego ważne by użytkownik mógł maksymalnie koncentrować się na wykonywanej czynności przy użyciu np. elektronarzędzi.
Dla zapewnienia odpowiedniej ergonomii, producenci wzbogacają zestawy maszyn o dodatkowe elementy, np.: oświetlenie LED, laser, prowadnice. Wszystko to zdecydowanie ułatwia wykonywanie czynności.
Dobrze, jeśli pewne urządzenia, jak np. szlifierki do gładzi, posiadają systemy odprowadzające pył. Praca staje się nie tylko czystsza, ale przede wszystkim bezpieczna. Jak wiadomo, długotrwałe wdychanie rozmaitych pyłów naraża użytkownika na utratę zdrowia.
Bardzo przydatne na niektórych stanowiskach pracy okazują się być pojemniki na odpady. Tak jest w przypadku nitownic. Zmniejsza to ryzyka skaleczenia się odpadami.

Ergonomia na stanowisku pracy wiąże się z odpowiednim przystosowaniem narzędzi do ich użytkowników. Dlatego tak ważne jest możliwie jak największe ułatwienie pracy, by fizycznie nie obciążać za bardzo pracowników. Istotne też, by przychodząc na swoje stanowisko pracy być wypoczętym. Koncentracja przy obsłudze różnego rodzaju maszyn jest bezdyskusyjnie jedną z najważniejszych kwestii.

Ergonomia i stanowisko pracy to dwa niewykluczające się elementy. Wręcz przeciwnie – nawzajem się uzupełniają. Jeśli urządzenie odznacza się ergonomicznością, to praca staje się łatwiejsza. Tym samym, użytkownik jest zdecydowanie mniej zmęczony. Dzięki temu osiąga lepsze wyniki w wykonywanej pracy, która staje się wydajniejsza i efektywniejsza.

A zatem, zarówno ergonomiczne wykonanie maszyn, jak i wypoczęty, niezmęczony pracą użytkownik narzędzi to klucz do zapewnienia bezpieczeństwa na stanowisku pracy na jak najwyższym poziomie. Dzięki temu, praca w takim miejscu staje się bardziej profesjonalna.

DMC Firewall is a Joomla Security extension!