Ergonomia

Czy ergonomia pracy zwiększa bezpieczeństwo oraz wydajność wykonywanych czynności? A może wpływa na jakość efektów końcowych? Co daje ergonomia w miejscu pracy?

 

Te i wiele innych pytań powinniśmy sobie zadać jeśli urządzamy swoje stanowisko pracy. Są to bardzo istotne kwestie, które bezpośrednio wpływają na jakość wykonywanych czynności. Zatem, należy sobie zdać sprawę z podstawowej rzeczy – ergonomia ma bardzo duży wpływ zarówno na wydajność, jak i efekty pracy. Co więcej, ergonomia sprzyja podnoszeniu poziomu bezpieczeństwa w pracy. Jest jednym z kluczowych elementów składających się na odpowiednie stanowisko pracy. Organizując je, należy:

  • określić, do jakiego typu pracy będzie ono przeznaczone
  • wybrać narzędzia adekwatne do wykonywanych czynności
  • porównać parametry narzędzi między sobą

Bardzo ważne jest, aby zdawać sobie sprawę z tego, że narzędzia tego samego typu różnią się między sobą pewnymi parametrami technicznymi. Zależy to przede wszystkim od firmy produkującej urządzenia. Dwie wiertarki udarowe mogą różnić się między sobą, np. rękojeścią. Czy jest to istotne? Owszem, ponieważ od uchwytu zależy bardzo wiele: bezpieczeństwo wynikające z łatwości utrzymania wiertarki w ręku tak, aby się nie wyślizgiwała, zbyt duży uchwyt jest nieporęczny, a zbyt mały uniemożliwia odpowiednie chwytanie. Od tego wszystkiego zależy i bezpieczeństwo, i wydajność pracy, a tym samym jej efekty. W przypadku rękojeści dobrze, jeśli są one obleczone gumą. Dodaje to właściwości antypoślizgowe.

Ważne są również elementy dodatkowo dołączane przez producentów do poszczególnych urządzeń. Często szlifierki posiadają systemy odprowadzające pył oraz pojemniki na pył. Ułatwia to pracę, sprawia, że jest czystsza, ale też bezpieczniejsza, bo pył nie jest już wdychany przez osobę pracującą na stanowisku pracy i nie wpływa na jej zdrowie.

Istotną kwestią są także pewne mechanizmy stosowane w niektórych urządzeniach. Tak jest w przypadku elektronarzędzia, jakim jest klucz udarowy. Stosowane w nich rozmaite mechanizmy wpływają na parametry narzędzia. Tym samym bezpośrednio wpływają na ergonomię, która jest, odpowiednio do zastosowanego mechanizmu, większa lub mniejsza.

Jak widać, bardzo ważne są takie elementy jak dobrze wykonana obudowa, uchwyt, dodatkowe elementy usprawniające pracę. Wszystko to składa się na ergonomiczne stanowisko pracy. A zatem odpowiednie elektronarzędzia są podstawą. W związku z tym dobrze jest wiedzieć, czym jest ergonomia i jak można ją zapewnić na każdym stanowisku pracy bez względu na rodzaj wykonywanej pracy. Ergonomiczne narzędzie, czyli takie, które jest jak najbardziej dopasowane do fizycznych predyspozycji użytkownika, zapewnia bezpieczeństwo, wydajność oraz efektywność pracy.

Każde stanowisko pracy powinno charakteryzować się jak najwyższą ergonomią.

DMC Firewall is a Joomla Security extension!