Narzędzia pneumatyczne - optymalny wybór

Urządzając stanowisko pracy należy skutecznie dobrać narzędzia. Trzeba zdawać sobie sprawę, że istnieje wiele podziałów, m.in. na elektronarzędzia i narzędzia ręczne. Elektronarzędzia zaś dzielą się na sieciowe i akumulatorowe. Istnieją również narzędzia pneumatyczne. Ich dużą zaletą jest znaczne ułatwianie pracy użytkownikowi. Dzięki wykorzystaniu w nich sprężonego powietrza zgodnie z zasadami pneumatyki, pracownik nie jest zmuszony do wkładania dużej siły podczas wykonywania czynności przy użyciu narzędzia pneumatycznego. Jest to jeden z elementów składających się na ergonomię w pracy.

 

Ergonomia to bardzo ważne pojęcie w przypadku pracy z rozmaitymi narzędziami. Jak wiadomo, prace remontowo-budowlane nie należą do najlżejszych, przy tym czas pracy jest zazwyczaj bardzo długi. W związku z tym należy zrobić wszystko co możliwe, aby stanowisko pracy było jak najbardziej ergonomiczne. Służą temu odpowiednio zaprojektowane narzędzia w taki sposób, że są jak najbardziej dostosowane do użytkownika. Oznacza to, że nie mogą wymagać od niego używania zbyt dużej siły fizycznej, a poszczególne elementy urządzeń powinny być wykonane w taki sposób, aby maksymalnie ułatwiać pracę. Znaczenie ma każdy element narzędzia począwszy od uchwytu, poprzez obudowę, a skończywszy na mechanizmie zastosowanym w urządzeniu. Rękojeści powinny posiadać właściwości antypoślizgowe co można osiągnąć poprzez obleczenie ich gumą. Dobrze również, gdy są poręczne i wygodne w utrzymywaniu, podobnie jak całe narzędzie. Ważna jest również obudowa – solidna i wytrzymała zapewnia narzędziu długą żywotność, a tym samym zwiększa wydajność.

Dla uzyskania ergonomii nie tylko odpowiednio projektuje się poszczególne narzędzia. Istnieją także pewne dodatkowe elementy, które spełniają taką rolę. Mowa tu o balanserach. Są to niezastąpione narzędzia w każdej hali produkcyjnej, gdzie przez kilka godzin każdego dnia pracownicy pracują przy użyciu ciężkich, dużych, nieporęcznych urządzeń. Poprzez podwieszenie ich do balanserów znacznie zmniejsza się waga takiego narzędzia, w wielu przypadkach zbliża się nawet do 0 kg.

Bardzo ważną kwestią jest uczynienie każdego stanowiska pracy jak najbardziej ergonomicznym. Świetnie sprawdzają się w tej roli narzędzia pneumatyczne. Przy nosi to same korzyści. Dzięki ergonomii pracownik nie jest zmęczony co z kolei przekłada się na jego większą koncentrację, a tym samym zwiększa to wydajność. Praca staje się łatwiejsza, a więc efekty końcowe są naprawdę zadowalające. Urządzając miejsce pracy warto zapoznać się z wszystkimi parametrami technicznymi każdego narzędzia tak, aby zostały one skutecznie dobrane.

Our website is protected by DMC Firewall!